logo
A powerful architecture & Construction theme. Construct your website in the perfect Ratio.
Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula

Stacion Center for contemporary art Tag

presstoexit / Posts tagged "Stacion Center for contemporary art"

Отворен повик / Summer School as a School

Отворен повик | летна школа Summer School as School | Stacion – Центарот за современа уметност, Приштина | 3 – 18 јули, 2016.

Проектниот простор Прес ту егзит со задоволство информира дека Stacion – Центарот за современа уметност од Приштина го објави отворениот повик за учество на летната школа Summer School as a School (SSAS) за 2016 година.

Summer School as a School (SSAS) е уметничка и образовна платформа иницирана и имплементирана од Stacion – Центарот за современа уметност во Приштина во соработка со The Academy for Visual Arts (AVA), Љубљана,  Independent Curators International (ICI) Њу Јорк, Проектен простоp Прес ту Егзит од Скопје , и ArsAevi, Сараево.

Организаторот  Stacion – Центарот за современа уметност овозможува финансирање на учество на школата за двајца македонски кандидати.

Програмата на школата ќе се одржува во периодот од 3-ти до 18-ти јули, 2016 година. Крајниот рок за пријавување на истата е 19 јуни 2016. 

Сите заинтересирани за учество на школата потребно е да испратат апликација на следниов линк:

http://stacion.org/SSAS/