logo
A powerful architecture & Construction theme. Construct your website in the perfect Ratio.
Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula

Prishtina Tag

presstoexit / Posts tagged "Prishtina"

Work In Progress #1

External activities | press to exit project space | Jovanka Popova | Work In Progress #1 Festival | organized by FRABAAC, Prishtina | 19 – 31 July, 2016. Jovanka Popova, program coordinator of press to exit project space participated with the presentation of press to exit project space activities at Work In Progress #1 Festival. Work In Progress #1 is a festival of talks and artworks’ presentations. It is about artists run projects/ spaces and the “part” of artists, curators and cultural activists in the protection and revitalization of cultural heritage....

Отворен повик / Summer School as a School

Отворен повик | летна школа Summer School as School | Stacion – Центарот за современа уметност, Приштина | 3 – 18 јули, 2016.

Проектниот простор Прес ту егзит со задоволство информира дека Stacion – Центарот за современа уметност од Приштина го објави отворениот повик за учество на летната школа Summer School as a School (SSAS) за 2016 година.

Summer School as a School (SSAS) е уметничка и образовна платформа иницирана и имплементирана од Stacion – Центарот за современа уметност во Приштина во соработка со The Academy for Visual Arts (AVA), Љубљана,  Independent Curators International (ICI) Њу Јорк, Проектен простоp Прес ту Егзит од Скопје , и ArsAevi, Сараево.

Организаторот  Stacion – Центарот за современа уметност овозможува финансирање на учество на школата за двајца македонски кандидати.

Програмата на школата ќе се одржува во периодот од 3-ти до 18-ти јули, 2016 година. Крајниот рок за пријавување на истата е 19 јуни 2016. 

Сите заинтересирани за учество на школата потребно е да испратат апликација на следниов линк:

http://stacion.org/SSAS/