logo
A powerful architecture & Construction theme. Construct your website in the perfect Ratio.
Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula

25-ти ноември 2017 Tag

presstoexit / Posts tagged "25-ти ноември 2017"

Дијалог (форма на одговор)

Надворешни активности | Христина Иваноска и Јане Чаловски | Изложба „Дијалог (форма на одговор)“| Курирана од Бранка Бенчиќ а организирана од Тихомир Миловац, и Вања Жанко | Музеј на современа уметност во Загреб, Хрватска, 25-ти ноември 2017.

Македонските уметници Јане Чаловски и Христина Иваноска ќе се претстават со самостојна изложба насловена  „Дијалог (форма на одговор)“ која ќе биде отворена во Музејот на современа уметност во Загреб, на 25 ноември (сабота) со почеток од 19 часот. Куратор на изложбата е Бранка Бенчиќ.

Изложбата Дијалог (форма на одговор) е втора од серијата од три изложби конципирана да ги собере и мапира индивидуалните и заедничките интереси на умениците, насочени кон политиките на уметничката продукција, како и институционалните контексти во кои уметниците делуваат.