logo
A powerful architecture & Construction theme. Construct your website in the perfect Ratio.
Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula

Презентација на Јованка Попова | EU – Western Balkans Art Summit | организиран од FLUCA – Austrian Cultural Pavillion | Гете институт Tag

presstoexit / Posts tagged "Презентација на Јованка Попова | EU – Western Balkans Art Summit | организиран од FLUCA – Austrian Cultural Pavillion | Гете институт"

ЕУ – Уметнички самит на Западен балкан

Презентација на Јованка Попова | EU – Western Balkans Art Summit | организиран од FLUCA – Austrian Cultural Pavillion | Гете институт, Софиа |  17-18 мај, 2018

FLUCA Автрисиот културен павиљон организира собир на куратори, теоретичари и галеристи од уметничка сцена од Западен Балкан со намера да отвори дијалог за иднината и визијата за уметноста во регионот.

Намерата е да се дискутира за поновата историја на уметноста од Балканот, за значењето на терминот Западен Балкан, и како тоа се одразува (или не се одразува) врз современата уметност во засегнатите земји. Ќе се обидеме да одговориме на прашањето за начините на интегрирање на уметноста од овие земји во контекст на европската сцена.