logo
A powerful architecture & Construction theme. Construct your website in the perfect Ratio.
Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula

Малме Tag

presstoexit / Posts tagged "Малме"

Виножито во мракот: За радоста и маките на верата

Надворешни активности | Јане Чаловски и Христина Иваноска | изложба  „Виножито во мракот: За радоста и маките на верата“ | курирана од Галит Еилат (Galit Eilat) и Себастиан Цихочки (Sebastian Cichocki) | Музејот за модерна и современа уметност во Малме, Шведска | 17 октомври 2015. – 17 јануари 2016.

Проектниот простор Прес ту егзит со задоволство известува дека уметниците Христина Иваноска и Јане Чаловски ќе имаат свое претставување во рамки на изложбата „Виножито во мракот: За радоста и маките на верата“ (Rainbow in the Dark: On the Joy and Torment of Faith) која од 17 октомври до 17 јануари 2016 ќе биде отворена во Музејот за модерна и современа уметност во Малме, Шведска. Куратори на изложбата се Галит Еилат (Galit Eilat) и Себастиан Цихочки (Sebastian Cichocki). 

Нивното ново зедничко дело, создадено за оваа изложба, e насловено “Премолчено”, и e претставено на три ленени платна третирани со текстилна боја, графит и конец. Делата се изложени во комбинација со неколку претходно создадени индивидуални дела од двајцата автори, како што е делото “Без наслов (Двополово едно)” од Христина Иваноска, како и делата “Избришана икона V”, и “Без наслов (Пол Тек писмо, 1971) од Јане Чаловски.