logo
A powerful architecture & Construction theme. Construct your website in the perfect Ratio.
Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula

Blog

presstoexit / 2013  / ИГРА СО РАЗНОВИДНОСТИ ЗА СОЦИЈАЛНО ОДГОВОРЕН ДИЗАЈН
work

ИГРА СО РАЗНОВИДНОСТИ ЗА СОЦИЈАЛНО ОДГОВОРЕН ДИЗАЈН

ПРОЕКТЕН ПРОСТОР ПРЕС ТУ ЕГЗИТ има чест да ве покани на работилницата

ИГРА СО РАЗНОВИДНОСТИ ЗА СОЦИЈАЛНО ОДГОВОРЕН ДИЗАЈН

Работилницата ќе ја води Анет Лундебај, ‘дизајн мислител’, истражувач на метадизајнот, едукатор, споведувач на обуки и уметник, која живее и работи во Лондон.

workДата: 5ти октомври 2013
Време: 10:00 – 16:00h
Место: Куршуми Ан, Стара Чаршија, Скопје
Јазик: Англиски
Регистрација: Задолжителна
Број на учесници: Ограничен
Рок на пријавување: 25 септември 2013

Skopje Design Week и Press to exit project space во соработка со Norsk form се организратори на работилница за социјален дизајн наменета за млади ентузијасти и дизајнери од Македонија.

Опис на работилницата

Како да работиш како социајално одговорен дизајнер? Како алтернатива на brainstorming процесот, на оваа три часовна креативна работилница ќе ви биде претставена методата на ‘bisociating’ на типови на разновидност со цел да се создадат социјално-респонсивни (одговорни) дизајн идеи. Овој дизајнерски метод еволуирал преку истражување на поимот “метадизајн” (Лундебај и Џонс, 2012). Целта на овој метод е да се допринесе кон процесот на “идеаизација” и можноста да произлезат свежи и изненадувачки концепти. Исто така bisociating може да овозможи и убрзано осмислување на нови решенија и прототипија на идеи. Учесниците на работилницата ќе работат индивидуално, во парови и во групи. Работилницата ќе кулминира со заедничка дискусија, со акцент на новосодадените идеи и идетификување на следни можни зони за истражување и нивна имплементација.

http://www.ministryofpleasure.net/workshop/social/anete.html

 

admin

No Comments

Post a Comment