logo
A powerful architecture & Construction theme. Construct your website in the perfect Ratio.
Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula

Blog

presstoexit / 2013  / ДИЗАЈНИРАЊЕ ЗАЕДНО ВО 21ви ВЕК
Anette Lundebye portrait 2013

ДИЗАЈНИРАЊЕ ЗАЕДНО ВО 21ви ВЕК

Проектен простор прес ту егзит има чест да ве покани на презентацијата

Анет Лундебај
ДИЗАЈНИРАЊЕ ЗАЕДНО ВО 21ви ВЕК

Anette Lundebye portrait 2013Дата: 4 oктомври, 2013
Време: 13:00
Место: Куршумли Ан, Стара Чаршија, Скопје
Јазик: англиски
Влез: Слободен

Оваа презентација нè доближува до двата водечки пристапи во дизанот: Метадизајн – дизајнот од дизајн и Социјално одговорен дизајн – дизајнирање за луѓе и со луѓе. Преку употреба на веќе испишано манифесто ќе истражуваме проекти и практики кои одговараат на предизвиците и можностите на 21-виот век.

Анет Лундебај е Британски ‘дизајн мислител’, истражувач на метадизајнот, едукатор, споведувач на обуки и уметник. Водена од силниот интерес за одржливоста и иднината на дизајнот, нејзиното досегашно искуство претставува спој од академски-теоретски пристап, директна работа во автомобилската индустрија и ангажман на меѓународната ументничка сцена. Живеела и работела во Франција, Велика Британија, Скандинавија и други земји. Соработката е важен аспект во нејзината работа. Интернационално има развивано и претставувано проекти во соработка со други дизајнери исто како и свои почнувајќи од 1996 година до денес. Со пошироките перспективи во дизајнот, голем дел од нејзината работа има за цел да ја предизвика и да создаде нови рамки за креативна пракса. Како истражувач на проектот Метадизајн (2006-2008) на престижниот одел за дизајн и наука на Голдсмитс колеџ (Goldsmiths College) на Универзитетот во Лондон, таа беше вклучена во креирање алатки, методи и процеси за соработка за транс-дисциплинарни тимови, кои што таа продолжи да ги развива во различни поставки.

Од 2009 година таа се занимава со ко-развој на SRVD (Социјално Одговорен дизајн) проекти во Осло, Националната академија за уметност, и има напишано разни статии на овие теми. Покрај нејзината консултантска работа таа е и предавач на Одржливост и дизајн на Риџент универзитетот (Regent’s University) во Лондон. Гостин предавач е и на различни институции во Лондон и Скандинавија. Има блог наречен Senseness кој е одраз на перцепции, искуства и односи со материјалната култура и прашања за она што ние го вреднуваме. Таа исто така соработува со меѓународниот ликовен колектив Странска Инвестиција. Воедно е и соработник на Кралското друштво за уметност. Живее и работи во Лондон.

http://www.ministryofpleasure.net/presentations/edu/21.html

admin

No Comments

Post a Comment